Zvicra pa një nga reshjet e saj më të mëdha të reshjeve gjatë një stuhie që shkaktoi përmbytje dhe kaos udhëtimesh të martën në kryeqytetin e saj financiar, Cyrih.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, më shumë se 4 centimetra shi ra në Cyrih brenda natës dhe mbi 3.1 centimetra shi ra në 10 minuta në Waldegg, pak jashtë qytetit, tha transmetuesi SRF.

Kjo vlerësohet si diçka e madhe, krahasuar me rekordin 4.11 centimetra që ra në 10 minuta në Lozanë gjatë një stuhie në gusht 2018.

Si pasojë, seksionet e rrjetit të autobusëve dhe tramvajit të Cyrihut u ndaluan sepse pemët e rëna bllokuan linjat dhe disa rrugë u përmbytën.

Së paku deri më tani, autoritetet e qytetit nuk dhanë detaje për ndonjë lëndim ose vdekje.

“Unë dola për një shëtitje në mëngjes herët dhe shiu thjesht nuk ndalonte. Kishte pemë të mëdha që ishin rrëzuar gjatë natës, ishte me të vërtetë e frikshme”, ka thënë banorja e Cyrihut, Jessica Adams për Reuters.

Ndërkohë vënë në pah mediat, kantoni jugor i Wallis paralajmëroi njerëzit të qëndrojnë larg lumenjve ndërsa nivelet e ujit u rritën.

Ndërsa shërbimi Meteo në SRF tha që shiu i mëtejshëm ishte parashikuar dhe se përmbytjet kishte gjasa të përkeqësohen, veçanërisht rreth liqeneve dhe lumenjve, duke paralajmëruar rrëshqitje të tokës.