Dehidrimi është një humbje e tepruar e ujit nga indet e trupit. Kjo shfaqet zakonisht kur trupi i njeriut nuk ka mjaftueshëm lëngje. Dehidrimi mund të shfaqet si pasojë e nxehtësisë, ilaçeve, shqetësimeve me tretjen dhe mbingarkesën.

Simptomat më të zakonshme të dehidrimit janë: lodhja, etja, goja qëndron e tharë si dhe shfaqen probleme në koncentrim.

Prandaj, për t’i shmangur këto simptoma, krahas ujit, janë disa ushqime dhe pije që mund të iu ndihmojnë në rehidratim.

1.Lëngu i kokosit – ndihmon në rimbushjen e ujit dhe elektroliteve në trupin tuaj. Kjo është një zgjedhje e shkëlqyer, sidomos në rastet kur keni të përziera ose të vjella, sigurohuni që të pini ndadalë lëngun e kokosit.

2.Supat kanë shumë ujë dhe lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme, të tilla si elektrolitet. Supat e kockave me origjinë nga kafshët gjithashtu sigurojnë kolagjen, i cili ndihmon në riparimin e indeve dhe shëndetin e nyjeve, shkruan Healthline, përcjell klankosova.tv.

3.Shalqiri, mjalti dhe pjeprat e tjerë. Frutat dhe perimet kanë një përmbajtje të lartë uji dhe mund të jenë një mundësi e shkëlqyeshme për t’ju mbajtur të hidratuar.

Kjo është veçanërisht e vërtetë me frutat si shalqiri, mjalti dhe pjepri. Këto të gjitha kanë një përmbajtje shumë të lartë uji, duke i bërë ato zgjedhje yjore kur jeni të dehidruar.

  1. Smoothies – janë një mënyrë shumë e mirë për të marrë më shumë lëngje kur dehidroheni. Këto zakonisht marrin një bazë të lëngshme, si qumështi, lëngu ose çaji i ftohtë i pa ëmbëlsuar, plus një grusht frutash dhe perimesh, dhe nganjëherë kos për proteina të shtuara. Ju gjithashtu mund të përdorni qumështra me bazë bimore ose pluhurat e proteinave në vend të qumështit.

6.Qumështi – përmban lëngje si dhe proteina, karbohidrate dhe pak yndyrë. Është një opsion i mirë për rehidratim sepse përmban shumë elektrolite.