Picë nga buka

Përbërësit:

Bukë
Kaçkavall
Vezë
Qumësht
Krip
Kërpudha
Sallam
Sos domatesh
Rigon

Gatimi:

Marrim bukën dhe e presim në feta të holla të cilat i rendisim në tavë për pjekje. Mbi çdo fetë buke hedhim nga një lugë qumësht, i lyejmë me sos domatesh dhe mbi çdo fetë buke vendosim sallam, kaçkavall, kërpudha dhe mbi to rigon. Në një enë të thellë thyejmë një vezë e rrahim me pirun dhe me furçë kuzhine lyejmë çdo copë buke me vezën e rrahur. Këto i vendosim në furrë dhe pjekim në temperaturë prej 200 gradë, derisa vezët të skuqen.