Ylli i Arsenalit Mesut Ozil rrit sigurinë e tij me patrulla me qen 24-orëshe jashtë shtëpisë së tij në Londër.

Futbollisti Mesut Ozil ka rritur sigurinë e tij në shtëpi pasi ai dhe shoku i ekipit të Arsenalit Sead Kolasinac u kapën në një luftë të egër bandash.

Rrëmbyesit me motor u përpoqën të vidhnin orët e tyre në një përpjekje për të sulmuar muajin e kaluar në Londër, duke bërë që një bandë rivale e Evropës Lindore të paralajmëronte se dyshja ishin ‘jashtë kufijve’.

Për të treguar se ata nuk do të trembeshin nga terreni i tyre, banda lokale u përgjigj duke ngritur kërcënimet e tyre dhe duke u zotuar të vjedhë lojtarëve “gjithçka që ata kanë”.

Dy burra u arrestuan para shtëpisë së Ozil në veri të Londrës javën e kaluar – dhe rojet e sigurimit dhe qenit tani janë parë jashtë shtëpive të yjeve në një orë 24-orëshe.

Ozil dhe Kolasinac kaluan dje në fshehje, pasi skuadra e tyre mundi Newcastle United 1-0 në hapjen e sezonit të Premier Ligës.

Gruaja e Kolasinac ka ikur në Gjermani për shkak të kërcënimeve të tmerrshme, raporton The Sun.

Banda londineze thuhet se e ka konsideruar paralajmërimin e Evropianëve Lindor si një përpjekje për t’i frikësuar ata, duke vendosur të përgjigjen duke u bërë edhe më të dhunshëm.

“Për të treguar se ata ishin seriozë, banditë lëshuan më shumë kërcënime për lojtarët e Arsenalit raportojnë burimet e Mirror.

“Mendohej se fillimisht hajdutët donin orët e tyre, por tani u është thënë se ata duan gjithçka që dyshja ka.”

Ekzistojnë gjithashtu frika se lojtarët mund të jenë në shënjestër në internet. Fotografitë treguan shtëpinë e mbyllur të Ozil nën kujdes gjatë fundjavës.

Një incident i mëtejshëm ndodhi të enjten kur dy burra u arrestuan pasi thuhet se u përfshinë në një grindje jashtë shtëpisë së Ozil.

Ferhat Ercan, 27 vjeç dhe Salaman Ekinci, 27 vjeç, u akuzuan sipas Ligjit të Rendit Publik të nesërmen.

Ata do të paraqiten në Gjykatën e Highbury Corner më 6 Shtator.

Arsenali tha se ata nuk do të luanin kundër Newcastle pasditen e djeshme pas ‘incidenteve të sigurisë’.

As që u përfshi në humbjen e Kupës së Emirateve ndaj Lyon-it fundjavën pas frikës së karaktereve, pas bisedimeve me kryesuesin Unai Emery.