Policia e Kosovës njofton se në dy operacione të ndara ka arrestuar pesë persona, një shtetas të Shqipërisë për kultivim të bimëve narkotike dhe katër të tjerë për falsifikim të dokumenteve.

Sipas policisë, në operacionin e parë , është kryer bastisje e një shtëpie në fshatin Gllogovicë të Prishtinës, në të cilën ishte duke banuar një i dyshuar shtetas i Shqipërisë, nën dyshimin se i njëjti kultivon dhe përpunon bimë narkotike të kanabis stativa.

“Gjatë kontrollit në shtëpi dhe në objekte për rreth, nuk është gjetur asgjë e dyshuar, ndërsa në një pyll afër një përroi është gjetur një plantacion i mbjellë dhe i punuar me kanabis stativa, me (31) bimë të kultivuara kanabis stativa, me gjatësi deri në 2.40 metra, disa mjete për ujitje dhe një pompë dore për spërkatje të bimëve”, thuhet në njoftimin e policisë.

Tutje policia sqaron se me vendim të prokurorisë kompetente i dyshuari është dërguar në mbajtje, mbi dyshimin për përfshirje në veprën penale “Kultivimi i bimës së hashashit, shkurres së kokainës ose bimëve të kanabisit”.