Kultura

Kultura

anash reklama

KULTURË

Një nga portretet më të njohura të Pablo Picassos, “Femme Assise, Robe Bleu”, është shitur në ankand në New York për 45 milionë dollarë. Gjatë...

Nuk ndodh shpesh që shqiptarët të bëhen të famshëm në një vend të madh europian e aq më tepër në Rusi, vendin më të...

Të gjithë i dashurojmë filmat! Mund të rrimë me orë të tëra para ekranit të televizorit dhe të mos lodhemi. Shpesh kur jemi shumë të...

Një prokuror ka thënë se një çift ishin inspiruar ta vrasin fëmiun e tyre me aftësi të kufizuara, pasi që kanë parë filmin Manchester...

Dy muaj para se të shfaqet në kinema, është publikuar traileri zyrtar i filmit biografik për reperin 2Pac “All Eyez On Me”. “All Eyez On...

Barry Manilow, ka zbuluar se është homoseksual. Këngëtari dhe tekstshkruesi nga New York thotë se është në lidhje me menaxherin e tij që nga viti...

Çmimi Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”, i është dhënë shkrimtarit të madh shqitar, Ismail Kadare, në një ceremoni e cila është mbajtur në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër...

Organizatorët e ceremonisë Oscar do të vazhdojnë ta shfrytëzojnë firmën llogaritare PwC, pavarësisht ngatërrimit të tyre trashanik në ceremoninë e fundit. Presidentja e tyre, Cheryl...

Për afro 55 vite, regjisori legjendar gjerman, Werner Herzog, e ka dokumentuar të çuditshmin, të egrin dhe të obsesionuarin. Dhe me dy filmat e tij...

Në Muzeun Van Gog në Amsterdam janë kthyer dy pikturat e artistit të njohur holandez të vjedhura nga ky muze para më shumë se...

Norvegjia është cilësuar si vendi më i lumtur në mesin e vendeve të Bashkimit Evropian, sipas raportit Botëror për matjen e Lumturisë të publikuar...

Fundjava është kohë e mirë për filma. Kështu që mos të ju ik kjo kohë pa e parë ndonjë film të mirë, transmeton Klan Kosova. Më...

Komuniteti artistik mbetet njëri ndër komunitetet që ndihmoi që shoqëria të emancipohet, por rikujtimi i figurave që kontribuan në krijimtarinë arstistike mbetet problematike në...

Përpara se t’u dhuroni një libër bashkëshorteve apo të fejuarave, bëni kujdes: historia e letërsisë është e mbushur me gra që tradhtojnë. Më poshtë...