Distria Krasniqi ka arritur në çerekfinale të Kampionatit Evropian të xhudos që po mbahet në Pragë. Krasniqi në 1/8 e finales të kategorisë deri 48 kilogramë e mposhti Aisha Gurbanlin.

Gurbanli mori tri dënime (shido) dhe u s’kualifikua. Deri në momentin e shidos së tretë të dyja kishin nga një wazari. Distria po llogaritet favorite për të fituar medalje në Evropian.

Në Evropian po garon edhe Flaka Loxha në kategorinë deri 57 kilogramë. Ajo e ka fituar luftën e parë.

Nesër garon Loriana Kukan ë kategori deri 78 kilogramë.