Kina i kërkon Trump-it të mos e përkeqësojë situatën me Korenë Veriore

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga Donald Trump dhe Koreja Veriore që të shmangin fjalët e ashpra dhe aksionet që e përkeqësojnë situatën mes dy vendeve, shkruan BBC, njofton Klan Kosova.

Prej ditësh zyrtarë të Koresë komuniste, por edhe Trump kanë shkëmbyer fjalë me retorikë të fortë e madje është përmendur gjatë tërë kohës lufta mes dy vendeve.

Por Kina, partneri i vetëm i madh i Koresë i ka lutur dy vendet për tërheqje.

Kërkesa e presidentit kinez raportohet se është bërë në një bisedë telefonike me Donald Trump.