Presidenti Ilir Meta mblodhi sot Këshillin e Sigurisë Kombëtare për situatën e pas tërmetit në Shqipëri.

Mbledhja zgjati përreth një orë dhe u mbajt në Presidencë dhe në të merrnin pjesë kryeministri Edi Rama me ministra të kabinetit dhe kryeparlamentari Gramoz Ruçi.

Në një njoftim në Facebook pas takimit, Meta thotë se në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, diskutuan për një bashkëveprim dhe koordinim më të ngushtë midis të gjitha institucioneve për përballimin e emergjencës deri në rivendosjen e normalitetit të plotë.


Ai thekson se mbështetën prokurorinë të çojë përpara hetimet dhe të vendosë para përgjegjësisë penale të gjithë ata që do të rezultojnë përgjegjës për situatën e krijuar më ndërtesat pas tërmetit.

Gjithashtu në mbledhje, sipas Metës u diskutua edhe për sigurimin e burimeve të brendshme dhe mbështetjen e duhur ndërkombëtare për tejkalimin e pasojave të rënda të këtij tërmeti të tmerrshëm.

Sot në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, diskutuam për një bashkëveprim dhe koordinim më të ngushtë midis të…

Gepostet von Ilir Meta am Montag, 2. Dezember 2019