Drejtuesit e Interit thuhet se e thirrën Romelu Lukakun për ta siguruar që Achraf Hakimi do të jetë i vetmi lojtar i madh që do të largohet nga klubi gjatë verës.

Lukaku nuk e priste që Antonio Conte të largohej nga klubi pasi fitoi titullin në Serie A, por klubi siguroi sulmuesin belg që projekti do të vazhdojë nën Simone Inzaghin.

Nerazzurrët së shpejti do të njoftojë trajnerin e tyre të ri dhe, ndoshta, shitjen e Achraf Hakimit gjithashtu.

Sipas La Gazzetta dello Sport, drejtuesit e Interit thuhet se informuan Lukakun se përfaqësuesi i Marokut do të jetë lojtari i vetëm i madh që mund të largohet nga Giuseppe Meazza në verë.

Ish-anësori i Real Madridit është afër bashkimit me PSG-në, dhe Emerson Royal i Barcelonës ose Alessandro Florenzi janë dy nga kandidatët që mund ta zëvendësuar atë.

Interi duhet të shesë Hakimin për të mbajtur librat financiar në rregull, dhe e njëjta gjë është e vërtetë për Joao Mario, i cili pritet të bashkohet me Sporting CP me një marrëveshje të përhershme.

Kampionët e Serie A mund të kenë nevojë të shesin lojtarë të tjerë, por jo ata thelbësorë, pasi janë gati edhe për projektin e Inzaghit.

Nicolo Barella dhe Lukaku janë ‘të paprekshëm’ ndërsa Alessandro Bastoni kohët e fundit ka zgjatur kontratën e tij me Nerazzurrët.

Sipas raportit, Marcelo Brozovic mund të ishte larguar nga Nerazzurrët me Conteb, por Inzaghi beson se ai mund të luajë një rol kyç në mesin e fushës, dhe e njëjta gjë vlen për Christian Eriksen.

Ivan Perisic, Andrea Ranocchia dhe Aleksandar Kolarov të gjithë mund të largohen për ofertën e duhur, ndërsa e ardhmja e Milan Skriniar varet nga propozimet që ai do të marrë.

Nëse ai largohet, Nikola Milenkovic i Fiorentinës është synimi kryesor për ta zëvendësuar atë.

Sidoqoftë, mbrojtësi sllovak kohët e fundit pranoi se edhe pse largimi i Conte e befasoi atë, ai nuk ka në plan të largohet nga kampionët e Serie A në verë. /Telegrafi/