Gullash me patate dhe këpurdha

Përbërësit:

500 gr këpurdha
800 gr patate
20 gr gjalpë
1 lugë kafeje piper i kuq
lisën
3 lugë salcë domatesh
200 gr qepë
50 ml uthull
250 ml jogurt
vaj
kripë dhe piper i zi

I skuqim rrathët e patateve. Qepët i presim në copë të mëdha. Hedhim kripë, vaj dhe uthull dhe qepën e lëmë anash.
Pasi skuqen patatet, në tenxhere i shtojmë copët e specave dhe qepëve bashkë me vajin dhe uthullën. Shtojmë piper të kuq, lisën, kripë dhe piper i zi. Salcën e domateve e përziejmë me ujë të nxehtë në zjarr dhe ua shtojmë perimeve, duke i lënë të ziejnë 20 minuta. I shtojmë këpurdhat e prera dhe jogurtin.. Ziejmë edhe 15 minuta.
Nga gullashi me patate dhe kërpudha vëmë në pjatë të thellë dhe mbi të hedhim lisën.
Ju bëftë mirë!