Dy gjëra që ndikojnë në shtimin e peshës

Si e filloni mëngjesin ka shumë rëndësi, shprehitë e krijuara mund të ju ndikojnë në aspektin afatgjatë. Më poshtë u sjellim dy gjëra që nëse...

Mënyrat si të parandaloni peshën e tepërt kur jeni në moshë

Sipas shkencëtarëve metabolizmi jonë dobësohet për 2% pas çdo dekade pas moshës 20. Kjo gjithashtu ndodh për shkak se lëvizim edhe me pak me kalimin...

Ftohja e zakonshme dhe gripi

Ftohja e zakonshme dhe gripi janë gjendje të cilat japin simptoma lokale nga hunda, fyti dhe veshi, si edhe simptoma të përgjithshme, temperaturë dhe...

Kosova, ndër vendet prijëse në botë që i kushton rëndësi vaksinimit

Kosova njihet si vend me mbulueshmëri të mirë të imunizimit (vaksinimit). Sipas profesionistëve nga fusha e shëndetit publik, Kosova renditet në mesin e shteteve...

Këto janë shenjat të cilat tregojnë që po konsumoni shumë kripë

Sipas udhëzimeve më të fundit dietike, rekomandohet që një person duhet të hajë 2,300 miligramë natriumi (1lugë gjelle) në ditë. Megjithatë, duket nga studimet se...

Dyvjeçarja me tipin më të rrallë të gjakut lufton me kancerin, kërkon donatorë

Një vajza dyvjeçare nga SHBA-të e cila ka nevojë për disa transfuzione të gjakut që të luftojë me kancerin ka nxitur një kampanjë globale...

Lakra qetëson shiatikun

I ftohti di të nxisë dhembjen e vjetër – dhembjet e shpinës apo të shkaktojë shiatikun i cili më herët ju ka munduar. Nëse ju...

Shkencëtarët në prag të gjetjes së kurës për HIV

Është rikthyer shpresa për miliona pacientë të cilët luftojnë me HIV pasi studiuesit besojnë se janë në prag të gjetjes së një kure për...

Pasojat që birra i shkakton shëndetit tuaj

Është raportuar shumë herë për efeket anësore të konsumit të pijeve alkoolike dhe këtu nuk bën pjesë as birra. Birra është e popullarizuar shumë në...

Shkencëtarët afër tabletës që mundëson të hani sa të doni pa shtuar peshë

Tingëllon shumë e mirë për të qenë e vërtetë. Mirëpo, shkencëtarët besojnë se janë në prag të krijimit të një tablete që e bën të...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news