Aktiviteti fizik zvogëlon rreziqet e sëmundjes së zemrës

Ushtrimet e rregullta, mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të ndihmojë mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës, sugjeron një studim i ri.

Ushqimet që dëmtojnë flokët tuaj

Kur duhet të merremi me flokë të yndyrshëm, zakonisht përfundojmë duke përdorur shampo të veçanta, duke i lidhur flokët ose duke i larë me...

Me limon kundër kolesterolit të lartë në gjak

Të pasura me vitamina C dhe antioksidantë, agrumet forcojnë sistemin imunitar dhe mbrojnë lëkurën nga dëmtimet e jashtme. Limoni...

Infarkti i miokardit, nga janari në QKUK janë trajtuar 967 pacientë

Me moton “Koha është jetë”, ka filluar punimet Kongresi i parë ndërkombëtar për trajtimin e hershëm të infarktit të miokardit.

Për një vit 100 gra u diagnostikuan me kancer të qafës së mitrës, s’ka...

Gjatë vitit 2019, numri i grave të prekura me kancer të qafës së mitrës, ka shënuar rritje për 3-4 për qind më...

Vapa mbush spitalet në Kosovë

Kosova po përballet këto ditë me temperatura të larta, të cilat, sipas Institutit Hidrometeorologjik, kanë arritur mbi 35 gradë celsius.

Shtohen të sëmurët me dëmtimet e shtyllës kurrizore

Sezoni i verës ka rritur fluksin e personave të cilët i drejtohen Spitalit të Traumës për ndihmë mjekësore. Drejtori Arben Zenelaj, thotë se këtë vit...

Mandarinat parandalojnë zhvillim e kancerit të mëlçisë

Kërkimet kanë zbuluar se mandarina mund të ulë rrezikun e zhvillimit të kancerit të mëlçisë. Karotenoidet që kanë vitaminë...

Studentet e mjekësisë në Amerikë mësojnë nga Youtube, i ikin metodës klasike

Studentet që në të ardhmen do të shpëtojnë jetë, po i ikin metodave të vjetra të studimit, transmeton Klan Kosova. Në Universitetin e Harvardit...

Hurmat janë frutat më të shëndetshme në botë

Hurmat kanë një spektër të gjerë vlerash shëndetësore dhe ushqyese, prandaj ato konsiderohen si frutat më të shëndetshëm...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news