Katër fëmijë të vdekur nga kanceri, mbi 35 raste të reja këtë vit

Që nga janari e deri në muajin dhjetor të këtij viti, në Repartin e Leukemisë dhe Onkologjisë në Klinikën e Pediatrisë në...

Pse po sulmohen mjekët në vendin e tyre të punës?

Dhjetëra raste të sulmeve fizike ndaj mjekëve në vendin e tyre të punës janë raportuar gjatë vitit 2019. Rasti më i ri...

Rreth 35 për qind e lindjeve në QKUK me prerje cezariane, mjekët alarmojnë për...

Nga frika e dhimbjeve gjatë lindjes, shumë gra zgjedhin që foshnjën e tyre në jetë ta sjellin përmes lindjes me prerje cezariane.

Rritet numri i braktisjes së foshnjave në QKUK

Gjatë dhjetë muajve të parë të këtij viti, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës janë braktisur 38 foshnje. Ndërkohë, 26 prej tyre...

Syla: Mjekët po ikin në heshtje, Kosovës i mungojnë 5 mijë punëtorë shëndetësorë

Premtimet e partive politike për rregullimin e gjendjes në shëndetësi, po shihen me skepticizëm nga përfaqësues të punonjësve shëndetësorë.

QKUK jep detaje për të helmuarit: Dy gra janë shtatzëna

Drejtoria e SHSKUK bën të ditur se Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare janë lajmëruar 9 pacientë me kruarje të...

Në vitin 2018, nga sëmundjet ngjitëse 63 të vdekur në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar statistikat e shëndetësisë për vitin 2018, sipas të cilave numri i të vdekurve nga...

Barnat nga Serbia dhe Bosnja drejt zhdukjes nga tregu farmaceutik i Kosovës

Barnat të cilat janë importuar në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, tashmë janë zëvendësuar plotësisht me importe nga tregjet tjera,...

Gjatë vikendit rreth 500 persona kërkuan ndihmë në QKUK, shkak temperaturat e larta

Temperaturat e larta që po mbizotërojnë në Kosovë, kanë bërë që qytetarë të shumtë t’i drejtohen Klinikës Emergjente në QKUK, për shkak...

Një pacient në Kosovë në gjendje të rëndë nga ethet e minjve, IKSHP tregon...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka tërhequr vëmendjen e qytetarëve për të pasur kujdes ndaj etheve të minjve. Ata kanë...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news