Lajmet

Ambasadat e shteteve të QUINT-it në Prishtinë kanë bërë thirrje që Kosova ta formojë një Qeveri me shumicë stabile në Parlament. Sipas tyre, kjo Qeveri duhet t’i adresojë sa më parë problemet themelore për vendin, si: zhvillimi ekonomik, korrupsioni, sundimi i ligjit, integrimi evropian e stabiliteti rajonal. Vonesat në formimin e Qeverisë, sipas tyre, nuk janë në interes të Kosovës

Vonesat e gjata në formimin e Qeverisë nuk janë në interesin më të mirë të Kosovës, ekonomisë së saj dhe popullit të saj. Madje Kosova duhet t’i adresojë sa më parë problemet akute në mënyrë që ta avancojë zhvillimin ekonomik, politik, integrimin e saj euroatlantik e çka është më e rëndësishmja stabilitetin rajonal, shkruan “Zeri”.

Kjo është kërkesa që ambasadat e QUINT-it e kanë për autoritetet kosovare dhe liderët e partive politike. Sipas tyre Kosova ka nevojë për një qeveri me legjitimitet demokratik e që do të merrej urgjentisht me luftën kundër korrupsionit dhe forcimin e sundimit të ligjit. Madje, Ambasada Gjermane në Kosovë specifikisht është ndalur në nevojën që Kosova ta formojë një qeveri, e cila do ta ketë një shumicë stabile në Parlament. E tërheqja e investimeve të huaja dhe krijimi i vendeve të reja të punës duhet të jetë prioritet i secilës qeveri, e cila do të formohet pas certifikimit të rezultateve. .

Kërkesa e Listës Serbe që ta marrë postin e kryetarit të Kuvendit me kusht që ta përkrahë formimin e Qeverisë së re nuk po përkrahet nga drejtuesit e partive kryesore politike në vend si dhe nga analistët.

Kjo çështje, siç thonë ata, është e rregulluar me Kushtetutë, e jo me kërkesa të grupeve të caktuara politike.

“Kjo çështje është e rregulluar me Kushtetutë, e jo me kërkesa specifike të asnjë grupi”, ka thënë për “Zërin” Muharrem Nitaj, zëdhënës i AAK-së.

Përndryshe, sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, kryetari i Kuvendit i takon partisë apo koalicionit që ka marrë më së shumti vota në zgjedhje, në këtë rast koalicionit PDK-AAK-Nisma (PAN).

Edhe zëdhënësi i lëvizjes “Vetëvendosje”, Shkodran Hoti, ka thënë për “Zërin” se shumica shqiptare nuk duhet t’u nënshtrohet kushtëzimeve të Listës Serbe.

Në sheshin “Metush Krasniqi” në Kamenicë është organizuar një iftar në ambient të hapur, i financuar nga afaristë lokal dhe disa njerëz të vullnetit të mirë.

Siç është raportuar nga mediat, të pranishëm në këtë iftar madhështor ishin rreth 850 agjërues.

Ndryshe, përdorues të rrjeteve sociale kanë publikuar pamje nga ky aktivitet për nder të Muajit të Ramazanit.

Në fshatin Sllatinë të Fushë Kosovës, është arrestuar një mashkull pasi që i njëjti në vazhdimësi ka ngacmuar dhe ka kanosur një grua me të cilën ka qenë në lidhje dashurie.

Bëhet fjalë për një pjesëtar të Forcave të Sigurisë së Kosovës, njofton policia, transmeton Klan Kosova.

I dyshuari pas intervistimit nga policia, me urdhër të prokurorit është dërguar në mbajtje.

Meteorologët paralajmërojnë valë tropikale. Temperaturat rekorde arritën bashkë me ditën e parë të verës, ndërsa paralajmërohen temperatura mbi mesataren gjatë ditëve të ardhshme, transmeton Koha.net.

Vala tropikale është shtrirë thuajse në gjithë Europën dhe deri në Siberi. Temperaturat e zakonshme për fundmuajin e qershorit dhe fillim të muajit korrik tashmë kanë ardhur dhe kanë mbërri në 37 gradë.

Të ngrohtit u shkaktojnë telashe thuajse të gjithë njerëzve, por mjekët këshillojnë të sëmurët kronikë që të jenë më të kujdesshëm.

Meteorologët kanë paralajmëruar temperatura mbi mesataren e zakonshme për këtë periudhë. Sipas tyre kjo ndodh si pasojë e ndryshimeve klimatike.

Nga e mërkura, më 28 qershor, do të mbizotërojnë temperatura shumë të larta, maksimalet 33-37 gradë, ndërsa vetëm të hënën, më 26 qershor, do të jetë më freskët, rreth 28 – 34 gradë. Për të premten, më 30 qershor pritet ulje temperaturash, aty-këtu me shi, rrebeshe e shkarkime, madje nuk përjashtohen as vërshime, transmeton Koha.net.

Vala e ngrohtë do të vazhdojë edhe në fundjavë, me zhvillime vranësirash gjatë mbrëmjes, me rrebeshe shiu e bubullimë. Ndërsa temperaturat e larta të pazakonshme priten në muajt vijues – korrik e gusht.

Kryetarja e Shoqatës së Filozofëve të Kosovës, Hasnije Ilazi dhe nënkryetari, Ridvan Emini janë certifikuar si “Qytetarë të Botës të shekullit XXI”.

Certifikimi është bërë nga “Socratic Philosophical School”, pjesë e Federatës Botërore të Filozofisë.

Ndarja e certifikatave do të jetë në tetor 2017 në Athinë.

Kosova është ranguar në vendin e 16.

Listës së “Qytetarëve të Botës të shekullit XXI” i prin ish Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban ki-Moon, pasohet nga Irina Bokova nga UNESCO, dhe deri tani përfshin fiks 204 personalitete nga 37 vende të botës. Duhet përmendur se në këtë listë janë edhe ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama, e shkencëtari me nam Stephen Hawking.

 

Komuna e Podujevës njihej si një ndër komunat me më së shumti përfaqësues në Kuvendin e Kosovës. Mirëpo, kjo gjë tashmë duket se ka ndryshuar – nga 7 deputetë që kishte në legjislaturën e kaluar, tashmë pritet ti ketë vetëm dy sosh, madje të dy këta deputetët për herë të parë do të jenë në ulësen e Parlamentit

Ndërsa, ish-deputeti nga kjo parti e që në këto zgjedhje u la jashtë garës, Shpejtim Bulliqi, fajtorë për këtë gjë e bën kryetarin Mustafa dhe kryetarin e degës në Podujevë Agim Veliu.

Se kush hyri në Kuvend nga Podujeva dhe kush humbi garën ndiqeni kronikën:

Zgjedhjet lokale do të mbahen më 22 tetor, ndërsa subjektet politike pritet që të bëjnë analizat se cilët duhet të jenë kandidatët e tyre për kryetarë të komunave.

Ndonëse deri më tani partitë politike nuk kanë zyrtarizuar ende kandidatët me të cilët do të garojnë në zgjedhjet lokale, lajmi.net iu sjell disa nga emrat e mundshëm.
Partia Demokratike e Kosovës

PDK-ja në shumicën e komunave pritet të dal me të njëjtit kandidatë që i kishte edhe në zgjedhjet e kaluara. Kurse në Prishtinë këtë herë pritet të kandidojë me Lirak Çelajn dhe me Zenun Pajazitin në Gjilan.

Prishtinë – Lirak Çelaj
Prizren – Kujtim Gashi
Pejë –Arton Muhaxheri apo Muhamet Haliti
Mitrovicë – Avni Kastrati
Gjilan – Zenun Pajaziti
Ferizaj – Agim Aliu
Drenas – Ramiz Lladrovci
Skenderaj – Fadil Nura ose Nuredin Lushtaku
Malishevë – Isni Kilaj
Rahovec – Idriz Vehapi
Klinë – Sokol Bashota
Suharekë – Ramë Vataj
Podujevë – Hajredin Hyseni
Kamenicë -Begzad Sinani
Kaçanik – Besim Ilazi

Lidhja Demokratike e Kosovës

LDK pritet që në komunat ku ka qeverisur në mandatin e fundit të dal me të njëjtit kandidat, ndërsa në komunat tjerat do të dal me kryetarët e degëve të saj.

Pejë – Gazmend Muhaxheri
Ferizaj – Muharrem Sfarça
Fushë Kosovë – Burim Berisha
Podujevë – Agim Veliu
Istog – Haki Rugova
Viti – Sokol Haliti
Suhareka – Sali Asllanaj
Lipjan – Imri Ahmeti

Ndërkohë për kryetar të Prishtinës, ambicie ka shprehur ish-kryetari i kësaj komune, Ismet Beqiri, por nuk përjashtohet mundësia që kandidat i LDK-së për kryetar të Prishtinës të dal Lumir Abdixhiku.

Lëvizja Vetëvendsoje

Në Lëvizjen Vetëvendosje deri më tani është e sigurtë vetëm kandidatura e Shpend Ahmetit për Prishtinën, ndërsa për komunat tjera, pritet të vendoset në muajt në vijim.

Prishtinë – Shpend Ahmeti
Vushtrri – Ali Januzi ose Aida Dërguti
Pejë – Avdi Shkreli ose Fatmire Mullhaxha- Kollçaku
Prizren – Artan Abrashi
Gjilan – Sami Kurteshi
Kamenicë – Arsim Thaçi
Istog – Florin Dreshaj

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës

Nënkryetari i AAK-së, Pal Lekaj kohë më parë ka treguar për lajmi.net emrat e mundshëm që do të garojnë në disa komuna, e që sipas tij, AAK do të rikthehet fuqishëm.

Rahovecit – Smajl Latifaj
Obiliq – Xhafer Gashi
Pejë – Fatmir Gashin
Gjakovë – Adrian Gjini
Deçan – Daut Haradinaj
Prishtinë – Avni Arifi
Junik – Agron Kuçi.

Nisma për Kosovën

Zyrtarët e Nismës kohë më parë kanë thënë se nëse garojnë të vetme në zgjedhjet lokale, kandidatë të kësaj partie për kryetarë komunash do të jetë kryetarët e degëve.

Qendra për Studime Euro-Atlantike (CEAS) i ka bërë thirrje Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq që ta shkarkojë shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë, Lubisha Dikoviq.

Kjo thirrje e CEAS, vjen pas të dhënave, siç thuhet, provave të reja të prezantuar për vrasjen e civilëve shqiptarë të Kosovës gjatë luftës së fundit në Kosovë nga njësia që ishte nën komandën e tij.

Deklarata e CEAS-së kujton se në fillim të muajit janar të vitit 2012, Fondi për të Drejtën Humanitare, akuzon Dikoviqin për krime të rënda të luftës, krime në masë kundër civilëve shqiptarë, të kryera në prill-maj 1999 në fshatrat: Izbicë, Rezallë, Çikatovë e Vjetër, Vërbofc, Zabeli i Poshtëm, Gllanasellë, Gllogofc (të Drenicës), vrasjen në masë të civilëve, në mesin e të cilëve afro 50 të mitur, plaçkitje, dhunime, granatime e djegëje të shtëpive, transportimin dhe fshehjen e së paku 250 kufomave në varrezën masive në Rudnice, afër Rashkës.

Më pas akuza tjetër është në vitin 2015, ku janë lëshuar fakte të tjera ndaj Dikoviqit që ai dhe njësiti i tij për krimet që kanë kryer në Rudnicë.

foto arkiv

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, në emisionin “Debat +” të RTV Dukagjini, ka thënë se po të ishte në vendin e Ramush Haradinajt, nuk do të futej fare në koalicion me PDK-në.

 

“Po të isha unë në vend të zotit Haradinaj, nuk kisha shkuar në koalicion me PDK-në. Kishim shkuar ashtu siç kemi qenë bashkë”, tha Limaj.

Limaj tha se një gjë të tillë nuk ia ka thënë Haradinajt.