Greva në arsim, e turpshme dhe e gabuar thonë ekspertët

Që nga dita e hënë, punëtorët e arsimit kanë hyrë në grevë. Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, po kërkon rritje pagash për...

Haradinaj: Partneriteti ekonomik Kosovë – Gjermani, storie e suksesit për vendin

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, gjatë një takimi punë me Odën Ekonomike Gjermano-Kosovare, bashkë me investitorë gjermanë dhe sipërmarrës nga vendi, kanë shqyrtuar efektet...

S’ka statistika sa mjekë punojnë në Kosovë

Nga muaji mars i vitit të kaluar janë dhënë 563 licenca për mjekët. Mirëpo këta të fundit po përballen me probleme administrative për tu...

MTI e kënaqur për vendosjen e flamujve të origjinës afër produkteve

Zëvendësministrja e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, Arbëreshë Krasniqi bashkë me kryeinspektorin, Lulzim Syla kanë vizituar marketin “Interex” në Prishtinë, me qëllim mbikëqyrjen e...

Bosnja pret heqjen e taksës nga Kosova, paralajmëron negociata

Sarajevë, 17 janar- Ministri i Tregtisë së Jashtme dhe i Marrëdhënieve Ekonomike i BeH, Mirko Sharoviq ka konfirmuar sot se pala kosovare, me kërkesë...

Gjithçka gati për rastin ‘Veteranët’, Gjykata ua dërgon ftesat të akuzuarve

Ftesa për pjesëmarrje në seancën e rastit ‘Veteranët e rrejshëm’ tashmë iu ka shkuar të dyshuarve të këtij rasti. Në fund të këtij muaji pritet...

Njerëzit e politikës, përfituesit më të mëdhenj të Projektligjit për pagat

Një shofer i kryeministrit do të paguhet 50 euro më shumë sesa një mësimdhënës në arsimin fillor. Njësoj do të paguhen edhe shoferët, asistentët...

Ky është numri i mungesave të nxënësve në shkollat e Prishtinës

Vetëm gjatë gjysmëvjetorit të parë të vitit shkollor 2018/19 në shkollat e mesme të komunës së Prishtinës janë bërë mbi 184 mijë mungesa. Nga gjithsej...

Llapjani që kujdeset për armët e kosovarëve

Avni Vllahiu ka 8 vite që ushtron biznesin e servisimit të armëve, dëshira e tij është të hap një fabrikë të armëve Prapa këtyre dyerve...

2 milionë euro – vlera e mallit nga Serbia dhe Bosnja që u lirua...

Në mbledhjen e fundit, qeveria e Kosovës ka miratuar vendimin me të cilin përjashtohen nga taksat mallrat me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news