Macron vlerëson Ismail Kadarenë me titullin më të lartë shtetëror

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është vlerësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron me titullin më të lartë shtetëror, “Oficer i Madh i...

Adriana Matoshi dhe Fatmir Spahiu nderohen me mirënjohjen “Personalitetet e Vitit”

Në kuadër të shënimit të ditëve të çlirimit, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka nderuar sot me mirënjohje aktorët Adriana...

Rama uron Kadarenë, “Mbetet maja e penës së letërsisë shqipe”

Një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë bashkëkohore, Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes.

Zbulohen çmimet e pikturave të Ramës në Berlin, nisin nga 3500 €

Udhëtimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama në Berlin nuk kishte vetëm politikën si qëllim. Pas takimeve me kancelaren Merkel dhe anëtarëve të...

Artisti i rizbulimit të Shqipërisë me ngjyrat e kujtimeve

Jeton prej afro dy dekadash në Belgjikë, por Shqipërinë e ka të mbipranishme në opusin e vet artistik. E thënia e një...

Horrori i izolimit

Përbërësi kryesor për një film të mirë horror është një vend i izoluar. Çdo lokacion i shkretë bën punë: një shtëpizë në...

Kultura është zemra e një shoqërie

Në Gjermani shumicën e herëve atë e prezantojnë si autore rumune, letërsia rumune e sheh si gjermane, shkruan Carmen-Francesca Banciu. Shpesh ajo përfundon midis...

Pas 34 vjetësh arti francez sërish në Kosovë

Në Galerinë Kombëtare të Kosovës, në kuadër të Javëve të Frankofonisë në Kosovë, u hap ekspozita Koleksioni Francez...

Katër dekada mjeshtër i televizorëve

Një mori televizorësh, asi të tipave të rinj, shihen gjithandej lokalit. Zënë vend shumë më pak sesa ata të moçmit.

Dumoshi: Violeta Rexhepagiqi ishte udhërrëfyese për artistët e rinj dhe si e tillë do...

Ministrja në detyrë e Kulturës, Vlora Dumoshi, ka ngushëlluar familjen Rexhepagiqi pas ndarjes nga jeta të kompozitores dhe këngëtares, Violeta Rexhepagiqi.

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news