Libri “Dita 24 – Kronikë për Kosovën” i autorit Fehmi Ajvazi botohet në rumanisht

Të enjten në Bukuresht në panairin vjeshtor të Rumanisë, u bë promovimi i librit “Dita 24” të autorit Fehmi Ajvazi, publicist dhe...

Vlora Dumoshi me telegram ngushëllimi për vdekjen e Ahmet Brahimajt

Ministrja në detyrë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, përmes një telegrami e ka ngushëlluar familjen dhe miqtë e të ndjerit...

Horrori i izolimit

Përbërësi kryesor për një film të mirë horror është një vend i izoluar. Çdo lokacion i shkretë bën punë: një shtëpizë në...

Ndërroi jetë punëtorja e Telegrafit, Qendresa Rashiti-Hulaj

Sot, papritmas ka ndërruar jetë punëtorja e Telegrafit, Qendresa Rashiti-Hulaj. Qendresa ndërroi jetë në moshën...

Filmi “Klithma” i Korab Lecajt fiton çmimin kryesor në Norvegji

“Klithma” është shpërblyer me çmimin “Best Short Film” në West Nordic International Film Festival në Alesund të Norvegjisë. Filmi...

Artistja shqiptare në New York që shpalos traditën kombëtare

Arta Gashi-Loxha qysh se e mban veten në mend thotë se arti vizual ka qenë gjithnjë i pranishëm tek ajo. Kur kishte...

Lahaj – Ambasador kulturor i Kosovës

Tenori shqiptar me famë botërore, Ramë Lahaj, është pajisur me pasaportë diplomatike të Kosovës. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. “Tenori...

Mjeshtri i shndërrimit të kristaleve në skulptura

Lëvizjet e gabuara të gjilpërës, qoftë nëse bëhet fjalë edhe për një milimetër, mund t’i kushtojnë me dëmtim të punimit. Për këtë duhet një...

Si u vra Esat pashë Toptani, Avni Rustemi e lëshoi pistoletën, por…

Në kohën që italianët po përgatisnin terrenin për kthimin e Esatit, plani për vrasjen e pashait po përparonte. Më 21 maj, pas një qëndrimi...

Aktori i filmit ‘Joker’ ka humbur 23 kilogramë për të luajtur rolin

Ky është përkushtimi i aktorit për filmin “The Joker” Regjisoirit i filmit më të ri që do të dal...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news