Artistët kosovarë po e prezantojnë kulturën tonë jashtë shtetit

Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 21 vjetorit të Ditës së Çlirimit të Kosovës, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora...

Institucionet kulturore në Gjermani në betejë kundër censurës nga Izraeli

Artistët izraelitë i kanë bërë thirrje autoriteteve gjermane që të refuzojnë kërkesën e Jerusalemit që të ndërpresë fondet për institucionet kritike ndaj Izraelit, përfshirë...

Çeçenia hapë dyert e njërës nga xhamitë më të mëdha

Në Shali të Çeçenisë janë hapur dyert e një xhamie të re që po konsiderohet si ndër më të mëdhatë, dhe e...

Amerikanët më shumë shkojnë në bibliotekë se në kinema dhe ngjarje sportive

Vitin e kaluar, amerikanët më shumë i kanë vizituar bibliotekat sesa që kanë shkuar në kinema, ngjarje sportive, muze, koncerte, parqe argëtimi,...

Mbi njëmijë kisha në Suedi në shitje, Kryepeshkopja e kishave për Profetin Muhamed thotë...

Kisha suedeze ka nxjerrë në shitje mbi një mijë ndërtesa të kishës për shkak të krizës ekonomike të shkaktuar nga zbritja e numrit të...

Ndërroi jetë punëtorja e Telegrafit, Qendresa Rashiti-Hulaj

Sot, papritmas ka ndërruar jetë punëtorja e Telegrafit, Qendresa Rashiti-Hulaj. Qendresa ndërroi jetë në moshën...

Marrëdhënia speciale e Obamas me Bidenin në “Barack and Joe”

Dy fushatat e para presidenciale të Joe Bidenit shkuan si mos më keq. Qe shtrënguar të tërhiqej nga gara e 1988-s, madje...

Artistja shqiptare në New York që shpalos traditën kombëtare

Arta Gashi-Loxha qysh se e mban veten në mend thotë se arti vizual ka qenë gjithnjë i pranishëm tek ajo. Kur kishte...

Vdes shkrimtari Fatos Arapi

Është ndarë nga jeta në moshën 88 vjeçare shkrimtari i njohur shqiptar, Fatos Aarapi. Fatos Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë. Po atje ai kreu...

Turizmi i errët dhe magjepsja morbide me vendet e vdekjes!

Turizmi i errët është përzierje e kureshtjes morbide, voajerizmit dhe pelegrinazhit. Por, a është etik? Shkrimin e gazetares Jessica Alice, të botuar...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news