Kur harrohen viktimat e fatkeqësisë

Zhanri horror ofron një kuadër të referencës për pandeminë globale, sado trazuese të jetë. Në javët e para të shpërthimit, “Contagion” kryesoi...

Kitaristi Valon Gashi bashkëbisedon me yllin amerikan Steve Vai

Kitaristi i njohur kosovar, Valon Gashi, i cili është edhe pjesëtar i bendit të njohur “Elita 5” ka bashkëbiseduar me kitaristin e...

Restaurohet shkolla e parë shqipe në Korçë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka publikuar pamjet e shkolles së parë shqipe në qytetin e Korçës pas restaurimit të saj.

Nëntë vjet luftë, nëntë portrete të fëmijëve që ëndërrojnë të kenë shtëpi

Katërmuajshi Abdul Rahman hipi në jastëk mbi një batanije të kaltër në tendën e familjes së tij. Dyvjeçari, Walid, duke marrë një...

MKRS-ja shpall laureatët e çmimeve vjetore në muzikë

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka shpallur laureatët e çmimeve vjetore në muzikë, konkretisht Çmimin Kombëtar për Vepër Jetësore “Niketë Dardani”...

Vlora Dumoshi kujton Bekim Fehmiun në 10 vjetorin e vdekjes

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka kujtuar sot artistin shqiptar të filmit dhe teatrit me famë botërore, Bekim Fehmiu, në 10 vjetorin e...

Romani që e ndau letërsinë e Kosovës në dysh

I cilësuar si një kryevepër e letërsisë moderne shqipe, romani “Oh” i Anton Pashkut, është ndër më të studiuarit.

Adriana Matoshi dhe Fatmir Spahiu nderohen me mirënjohjen “Personalitetet e Vitit”

Në kuadër të shënimit të ditëve të çlirimit, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka nderuar sot me mirënjohje aktorët Adriana...

Artistët kosovarë po e prezantojnë kulturën tonë jashtë shtetit

Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 21 vjetorit të Ditës së Çlirimit të Kosovës, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora...

“Bauhaus” – shkolla e arkitekturës që bëri bashkë artin me filozofinë

“Bauhaus” është një nga fjalët kyçe dhe më të hasura në historinë e arkitekturës. Por çfarë është Bauhaus?! Në gjuhën gjermane “bauhaus”...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news