Vula e Skënderbeut ruhet në Danimarkë

Kjo është vula e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut e cila ruhet në Muzeun Kombëtar të Danimarkës, përcjell Klan Kosova. Mendohet se kjo vulë është krijuar në kohën...

Mjeshtri i shndërrimit të kristaleve në skulptura

Lëvizjet e gabuara të gjilpërës, qoftë nëse bëhet fjalë edhe për një milimetër, mund t’i kushtojnë me dëmtim të punimit. Për këtë duhet një...

Kledi Kadiu emërohet anëtar i Këshillit Administrativ të Akademisë Kombëtare të Baletit në Romë

Balerini i suksesshëm shqiptar në Itali, Kledi Kadiu është emëruar anëtar i Këshillit Administrativ të Fondacionit të Akademisë Kombëtare të Baletit në...

Si u vra Esat pashë Toptani, Avni Rustemi e lëshoi pistoletën, por…

Në kohën që italianët po përgatisnin terrenin për kthimin e Esatit, plani për vrasjen e pashait po përparonte. Më 21 maj, pas një qëndrimi...

Shënohet 74 –vjetori i Themelimit të Bibliotekës Kombëtare

Sot, Biblioteka Kombëtare e Kosovës e ka shënuar ditëlindjen e saj. Biblioteka ka shënuar 74 vjetorin e themelimit. Në ceremoninë festive të shënimit të...

Pamjet mahnitëse të kësaj xhamie që nga larg ngjan me anije

Kjo xhami e cila gjendet në Katar, nga jashtë ka pamje të një anije ajrore që sapo ka zbritur në tokë. Minaret...

AGK ngushëllon për vdekjen e gazetarit Nexhip Menekshe

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me dhimbje të thellë ka marrë lajmin për vdekje e gazetarit, dramaturgut dhe arsimtarit të gjuhës rome,...

​Historia e Prizrenit të shekullit XX dokumentohet përmes një ekspozite

Një pjesë e historisë kulturore dhe ekonomike të Prizrenit të shekullit XX po dokumentohet përmes projektit “Prizren Urban Memoryscape”. Ky projekt i cili po realizohet...

Haxhi Zekën e vrau shqiptari me paratë e Serbisë

Haxhi Zekë Byberi i njohur në histori Haxhi Zeka ka qenë ndër organizatorët e Lidhjes së Prizrenit dhe përkrahës i krahut autonomist të saj,...

Inspektorati i trashëgimisë mbron Kalanë e Vushtrrisë

Instituti për mbrojtjen e monumenteve kulturore, i ka lejuar një biznesi që të operojë brenda Kalasë së qytetit të Vushtrrisë.

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,500AbonentëAbonohu

Latest news