Tradita shqiptare e Mirditës: Njëri nga 11 krushqit duhej të ishte këngëtar

Kushdo që në kullën e tij mirditase, në fëmijërinë e largët, ka parë të varur një çifteli, nuk e ka të vështirë...

​Historia e Prizrenit të shekullit XX dokumentohet përmes një ekspozite

Një pjesë e historisë kulturore dhe ekonomike të Prizrenit të shekullit XX po dokumentohet përmes projektit “Prizren Urban Memoryscape”. Ky projekt i cili po realizohet...

Pastrohet pas 120 vjetësh qilimi që më 1897 u shtrua për takimin e sulltan...

Një nga qilimat më gjigant në botë, i vjetër gati 120 vite, i cili zbukuron dyshemenë e sallonit gala të Pallatit Yildiz, kohët e...

Maloku: Ah Podujevë kush po të udhëheq ty, kulturën e drejton një njeri i...

Kryetari i partisë Fjala në Podujevë, Xhevdet Maloku, ka reaguar në lidhje me Takimin e Kulturës të mbajtur mbrëmë në Podujevë, transmeton Llapi.info Maloku përmes...

Historia e patreguar e “4 Llullave” (Video)

Të gjitha që kanë kaluar nëpër Prishtinë kanë dëgjuar për lokacionin më të vjetër në Prishtinë, për vendin e quajtur “4 llullat”. Kjo pjesë...

Podujevë: Ndërron jetë ish-ushtari i UÇK-së Hetem Visoka

Ka ndërruar jetë në moshën 72-vjeçare ish-ushtari i UÇK-së, Hetem Visoka, njofton Llapi.info. Visoka ka qenë pjesëtar i Ushtrisë...

Çeçenia hapë dyert e njërës nga xhamitë më të mëdha

Në Shali të Çeçenisë janë hapur dyert e një xhamie të re që po konsiderohet si ndër më të mëdhatë, dhe e...

7-vjecari i cili botoi një libër gjatë kohës së pandemisë

Tash e sa kohë fëmijët kanë mbajtë mësimin online për shkak të pandemisë. Përveç për të vegjëlit, kjo periudhë...

Koronavirusi po e ndryshon edhe industrinë e librit

Nga: Alexandra Alter Botuesit, libraritë dhe autorët po përpiqen të përballen dhe të kufizojnë pasojat financiare nga kriza e...

Eksploruesi i thesareve të Shqipërisë

Lajmet e përditshmërisë nuk janë zakonisht më e mira shfaqje e Shqipërisë kur raportohet mbi përditshmërinë shpesh zhgënjyese e dekurajuese. Por fotografia...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news