Gjendet një veturë e vjedhur në fshatin Llaushë të Podujevës

Vjedhja e veturave është bërë e shpeshtë në Kosovë. Në raportet e Policisë vazhdimisht ka raste të vjedhjeve të veturave nëpër komuna të ndryshme. Madje,...

Familja e suvenireve me shenjat e Kosovës

Një dyqan që kishte nisur si vend ku mund të gjesh suvenire të gatshme, nuk do t’i mjaftonte familjes Dedinja. Në fakt,...

Biblioteka Kombëtare shënon 75-vjetorin e themelimit, drejtuesit numërojnë sfidat dhe problemet

Biblioteka Kombëtare e Kosovës, “Pjetër Bogdani”, ka shënuar 75-vjetorin e themelimit. Me rastin e shënimit të kësaj dite të...

Si u vra Esat pashë Toptani, Avni Rustemi e lëshoi pistoletën, por…

Në kohën që italianët po përgatisnin terrenin për kthimin e Esatit, plani për vrasjen e pashait po përparonte. Më 21 maj, pas një qëndrimi...

Intervista e Faik Konicës më 1914: Do nderojmë Princ Vidin, Durrësi kryeqytet përkohësisht

“Le Journal” ka botuar, të dielën e 25 janarit 1914, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me intervistën e Faik Konicës...

Pastrohet pas 120 vjetësh qilimi që më 1897 u shtrua për takimin e sulltan...

Një nga qilimat më gjigant në botë, i vjetër gati 120 vite, i cili zbukuron dyshemenë e sallonit gala të Pallatit Yildiz, kohët e...

Freedom House: Kosova ka probleme me korrupsionin, lirinë e mediave dhe sundimin e ligjit

Kosova është renditur diç më mirë në raportin e fundit të Freedom House të titulluar, “Vendet në tranzicion, 2018”, i cili matë përparimin dhe...

Filmat kosovarë do të shfaqen në Bujanoc

Në qytetin e Bujanocit do të mbahet java e filmit të Kosovës, e cila u organizua nga Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me...

Gashi: Rekomandimet e auditorit për gjetjet e 2017-ës në MKRS janë adresuar të gjitha

Pas raportit të publikuar të Zyrës Kombëtare të Auditimit, në të cilin ka nxjerrë gjetjet për Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), ministri...

Zanatliu me përvojë gjysmëshekullore që ec me trendët

Nga gati 65 vjet sa ka Rexhep Bucolli, 50 i ka kaluar si zanatli. Por kurrë më mirë se tash nuk është...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,500AbonentëAbonohu

Latest news