Vizionarët me tingujt e xhunglës

Dhjetorin e kaluar Lucrecia Dalt udhëtoi në një pyll në Kolumbi që është pjesë e Chocós, një vend i njohur për biodiversitet...

Serbia regjistron në UNESCO lahutën si trashëgimi të saj, reagon Shqipëria

UNESCO ka njoftuar se është regjistruar si pasuri botërore të kënduarit me gusle (lahutë). Regjistrimi është bërë me kërkesë të Serbisë dhe ky është njoftimi...

Zanatliu me përvojë gjysmëshekullore që ec me trendët

Nga gati 65 vjet sa ka Rexhep Bucolli, 50 i ka kaluar si zanatli. Por kurrë më mirë se tash nuk është...

Popullariteti i librave që s’mund të lexohen

Ishte viti 1878, pak pas zbulimit të fonografit, kur Thomas Edisonit i lindi një ide. I mbështetur mbi pajisjen e tij të...

Restaurohet shkolla e parë shqipe në Korçë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka publikuar pamjet e shkolles së parë shqipe në qytetin e Korçës pas restaurimit të saj.

Përkujtohet heroi i kombit Besnik Restelica, në 22-vjetorin e rënies

Sot bëhen 22 vjet nga rënia heroit të kombit Besnik Restelica. Me këtë rast, në një ceremoni, homazhe...

“For Sama” sjell rrëfimin për foshnjën siriane të luftës

Kinemaja e pangarkuar me nocionet e krijimit të njëfarë baraspeshe të vetimponuar shpesh ka pasur ndikim më të madh në përshkrimin e...

​Ekspozohet për herë të parë portreti i Beet’hovenit

Një portret i Beet’hovenit, i vizatuar me ngjyrën e një kallamari të gjallë nga piktori surrealist spanjoll, Salvador Dalí, do të shfaqet...

Jeta e Van Goghut në 65 000 piktura të animuara

“Loving Vincent”, filmi i parë me metrazh të gjatë i animuar, kryesisht me piktura në vaj, tregon në 65 000 korniza, vizualisht të mahnitshme,...

Shqipëria destinacion turistik, publikohet në Holandë guida e parë turistike

turistike Jo shumë kohë më parë, Shqipëria ishte një pjesë e panjohur e Evropës, e mbyllur nga bota...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news