Historia e letërsisë turke, në pak fjalë

Nga: Kopi Kyçyku Gjatë historisë së tyre turqit sunduan vende me qytetërim të lashtë, si Persia, Egjipti, Mesopotamia, Anadolli,...

“Na bënë krenarë”, Kurti flet për pjesëmarrjen e Kosovës në Festivalin e Filmit në...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga gruaja dhe vajza e tij ishin në Festivalin e Filmit në Kanë, në mbështetje...

“Bëje gjënë e duhur”, Kurti takohet me regjisorin Spike Lee

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka qenë prezent në Festivalin e Kanës ku ka thënë se ka shkuar në përkrahje të filmit...

Nominimi për “Palmën e Artë”, flet regjisori i “Pa vend” : Përzgjedhja në një...

Historia e pasluftës e klubit të ping pongut “Lidhja e Prizrenit” është duke u treguar para botës nëpërmjet filmit “Pa vend”, i...

Ura e Kamarës, monumenti 400-vjeçar që pret të vizitohet

Nëse udhëton në rrugën nacionale Elbasan-Librazhd, një ndër objektet më interesante që mund të të zënë sytë është Ura e Kamarës në...

Tetë filma për të parë gjatë 4 korrikut

Të dielën Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë 245 vjetorin e pavarësisë. Fox News ka publikuar disa nga filmat më të pëlqyer...

Fansat përkujtojnë Morrisonin në 50-vjetorin e vdekjes

Me dhjetëra admirues janë mbledhur në varrezat Le Pere Lachaise të Francës për 50 vjetorin e vdekjes së muzikantit, Jim Morrison.

Filmi i fundit i Tarantinos mund të jetë ribërje e filmit të tij të...

Regjisori Quentin Tarantino duket se filmin e tij të fundit do ta ketë ribërje të filmit të tij të parë, “Qentë e...

Jusuf Buxhovi promovon dy libra në Shkodër

Sot në Shkodër, në bibliotekën “Marlin Barleti” u promovuan veprat “Shënimet e Gjon Nikollë Kazazi” dhe “Kosova – histori e shkurtër”.

Treni, Mercedesi dhe rrota e shqiptarit

Nga: Daut Dauti Siç kemi mësuar në shkollë, rrota është zbulimi më i madh në histori që ka rezultuar...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news