“Sasha” përmbyll ciklin e filmave me Bekim Fehmiun

Filmi "Sasha" përmbyll ciklin e transmetimit të filmave të aktorit Bekim Fehmiu në Kohavision. Lufta e Dytë Botërore, gjermanët...

Vdes aktori i serialit të njohur “Friends”

Aktori amerikan, fitues i shumë çmimeve, Ron Leibman, i njohur për rolin e tij të babait të Rachel Green në serialin e...

Biblioteka Kombëtare shënon 75-vjetorin e themelimit, drejtuesit numërojnë sfidat dhe problemet

Biblioteka Kombëtare e Kosovës, “Pjetër Bogdani”, ka shënuar 75-vjetorin e themelimit. Me rastin e shënimit të kësaj dite të...

Në Ukrainë zbulohet alfabeti 400 vjeçar i Elbasanit

Arkeologët kanë gjetur artefaktet me mbishkrime në alfabetin e Elbasanit të shekullit të 17-të në fshatin Margaritovo të Ukrainës.

Libri “Dita 24 – Kronikë për Kosovën” i autorit Fehmi Ajvazi botohet në rumanisht

Të enjten në Bukuresht në panairin vjeshtor të Rumanisë, u bë promovimi i librit “Dita 24” të autorit Fehmi Ajvazi, publicist dhe...

Kinematografja e fuqisë së imazheve

Sevdije Kastrati rastësisht ishte njohur me kamerën gjatë verës së vitit 2001, kur po realizohej një video-ditar. E ulur në tokë dhe...

Gazetarja që mposhti “botën e meshkujve”, hyri në çmendinë dhe ndryshoi Amerikën

Sot, nuk ka statusin e një ylli, por Nellie Bly ka pasur një rol të jashtëzakonshëm në zhvillimin e shoqërisë.

Intervista e Faik Konicës më 1914: Do nderojmë Princ Vidin, Durrësi kryeqytet përkohësisht

“Le Journal” ka botuar, të dielën e 25 janarit 1914, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me intervistën e Faik Konicës...

“Frontera” përballë dëshpërimit të imigrantëve ilegalë

Gruaja e një ish-sherifi të Arizonas vritet përderisa po kalëronte në pronën e rançit të saj. Duket se dorasi është një burrë...

Britani, shfaqje teatrale 24 orë pa ndalesë

Teatrit do t’i shtohet edhe një shfaqje e gjatë 24 orë pa ndalesë. Në shfaqjen 24 orëshe do të...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,500AbonentëAbonohu

Latest news