“Frontera” përballë dëshpërimit të imigrantëve ilegalë

Gruaja e një ish-sherifi të Arizonas vritet përderisa po kalëronte në pronën e rançit të saj. Duket se dorasi është një burrë...

“Historia e mafies” mes kodeve, nderit dhe krimit

“Historia e mafies” është seri filmash dokumentarë që zhbirojnë kodet, veprimtaritë, gjyqet dhe aspekte të reja mbi gratë e përfshira në këto...

Biblioteka Kombëtare shënon 75-vjetorin e themelimit, drejtuesit numërojnë sfidat dhe problemet

Biblioteka Kombëtare e Kosovës, “Pjetër Bogdani”, ka shënuar 75-vjetorin e themelimit. Me rastin e shënimit të kësaj dite të...

Rothschild, historia e familjes që ka aq shumë para sa nuk numërohen më

Ju nuk do ta gjeni familjen Rothschild në Forbes sepse trashëgimia e saj i përket shumë trashëgimtarëve. Shuma e saktë që ata...

Roma ua ndalon turistëve të ulen në Shkallët Spanjolle

Qyteti i Romës e ka ndaluar për turistët që të ulën na shkallët e famshme spanjolle, gjë që u cilësua si veprim...

Në kabinën e ndriçuesit të skenave teatrore

Në kabinën që është vendi i tij i punës, nuk flet zëshëm por pëshpërit. I duhet të veprojë kësisoj kur pyetet për...

Mjeshtri i shndërrimit të kristaleve në skulptura

Lëvizjet e gabuara të gjilpërës, qoftë nëse bëhet fjalë edhe për një milimetër, mund t’i kushtojnë me dëmtim të punimit. Për këtë duhet një...

Vajza nga Dobratini i Podujevës, ftohet të luajë në filmat e Hollywood-it

Edona Hamza, e cila ka prejardhje nga fshati Dobratin, i Komunës së Podujevës, është përzgjedhur si aktore nga një agjent i Hollywood-it. Edona, prej kohësh...

​Ekspozohet për herë të parë portreti i Beet’hovenit

Një portret i Beet’hovenit, i vizatuar me ngjyrën e një kallamari të gjallë nga piktori surrealist spanjoll, Salvador Dalí, do të shfaqet...

Në Prizren sot premiera e dokumentarit për muzikën rome “Amare gila/Këngët tona”

Në DokuKino në Prizren nga ora 19:00 sot do të jepet premierë dokumentari me këngë të vjetra qytetare rome “Amare gila/Këngët tona”,...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news