Biblioteka Kombëtare shënon 75-vjetorin e themelimit, drejtuesit numërojnë sfidat dhe problemet

Biblioteka Kombëtare e Kosovës, “Pjetër Bogdani”, ka shënuar 75-vjetorin e themelimit. Me rastin e shënimit të kësaj dite të...

Në Ukrainë zbulohet alfabeti 400 vjeçar i Elbasanit

Arkeologët kanë gjetur artefaktet me mbishkrime në alfabetin e Elbasanit të shekullit të 17-të në fshatin Margaritovo të Ukrainës.

Libri “Dita 24 – Kronikë për Kosovën” i autorit Fehmi Ajvazi botohet në rumanisht

Të enjten në Bukuresht në panairin vjeshtor të Rumanisë, u bë promovimi i librit “Dita 24” të autorit Fehmi Ajvazi, publicist dhe...

Kinematografja e fuqisë së imazheve

Sevdije Kastrati rastësisht ishte njohur me kamerën gjatë verës së vitit 2001, kur po realizohej një video-ditar. E ulur në tokë dhe...

Gazetarja që mposhti “botën e meshkujve”, hyri në çmendinë dhe ndryshoi Amerikën

Sot, nuk ka statusin e një ylli, por Nellie Bly ka pasur një rol të jashtëzakonshëm në zhvillimin e shoqërisë.

Intervista e Faik Konicës më 1914: Do nderojmë Princ Vidin, Durrësi kryeqytet përkohësisht

“Le Journal” ka botuar, të dielën e 25 janarit 1914, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me intervistën e Faik Konicës...

“Frontera” përballë dëshpërimit të imigrantëve ilegalë

Gruaja e një ish-sherifi të Arizonas vritet përderisa po kalëronte në pronën e rançit të saj. Duket se dorasi është një burrë...

Britani, shfaqje teatrale 24 orë pa ndalesë

Teatrit do t’i shtohet edhe një shfaqje e gjatë 24 orë pa ndalesë. Në shfaqjen 24 orëshe do të...

Familja e suvenireve me shenjat e Kosovës

Një dyqan që kishte nisur si vend ku mund të gjesh suvenire të gatshme, nuk do t’i mjaftonte familjes Dedinja. Në fakt,...

Filmi “Klithma” i Korab Lecajt fiton çmimin kryesor në Norvegji

“Klithma” është shpërblyer me çmimin “Best Short Film” në West Nordic International Film Festival në Alesund të Norvegjisë. Filmi...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news