Kur vargjet e “Bareshës” bëhen pikturë unike

Kënga “Baresha” e ikonës së muzikës shqipe, Nexhmije Pagarushës, është dëgjuar, kënduar, e ripërpunuar nga shumë artist. Por piktori...

Në kabinën e ndriçuesit të skenave teatrore

Në kabinën që është vendi i tij i punës, nuk flet zëshëm por pëshpërit. I duhet të veprojë kësisoj kur pyetet për...

Vdes ikona e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha

Ka ndërruar jetë bilbili i këngës shqipe, Nexhmije Pagarusha. Nexhmije Pagarusha ikona e muzikës shqipe, ishte e njohur si...

Artisti i rizbulimit të Shqipërisë me ngjyrat e kujtimeve

Jeton prej afro dy dekadash në Belgjikë, por Shqipërinë e ka të mbipranishme në opusin e vet artistik. E thënia e një...

Amerikanët më shumë shkojnë në bibliotekë se në kinema dhe ngjarje sportive

Vitin e kaluar, amerikanët më shumë i kanë vizituar bibliotekat sesa që kanë shkuar në kinema, ngjarje sportive, muze, koncerte, parqe argëtimi,...

Hasani: Gati janë masat që do t’i marrë Qeveria për parandalimin e drogës te...

Task Forca Anti Drogë dhe Siguri në Shkolla, së bashku me institucionet anëtare të saj, është në fazën finale për ta përcjellë...

A ka ekzistuar Lufta e Trojës?

Duke përgatitur librin e ri me tregime antike – të përkthyera nga shkrimtarët e mëdhenj, “Për zotët dhe njeriun” – u çudita...

Dy ditarë betejash prej Iraku

Ndonëse është i rrjedhshëm në narracion, intelektuali francez, Bernard-Henri Lévy, shfaqet para kamerave vetëm pak herë në “Peshmerga” dhe “The Battle of...

UNUM Festival rikthehet në rivierën shqiptare për edicionin e dytë

Vitin e kaluar u prit shumë mirë, e kjo gjë bëri që festivali magjik UNUM kthehet në rivierën shqiptare nga 28 maj...

Piktura si dëshmi e Masakrës së Srebrenicës

Peter Howsoni i është përveshur rreptë punës në studion e tij në Glasgow. Derisa dëgjohet muzikë klasike, ai shtrihet në karrigen përballë...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news