Roma ua ndalon turistëve të ulen në Shkallët Spanjolle

Qyteti i Romës e ka ndaluar për turistët që të ulën na shkallët e famshme spanjolle, gjë që u cilësua si veprim...

“Misioni i parë” për shtetndërtimin që s’përfundon kurrë

Shpallja e pavarësisë së Kosovës nuk kishte qenë e fundit sfidë. Pas saj vinin sprova secila më dramatike se tjetra: nga pritja...

Vdes kantautori Irfan Blakçorri

Kantautori Irfan Blakçorri ka vdekur dje në Bruksel në Belgjikë, në moshën 62, pas një sëmundje të rëndë. Me...

“Historia e mafies” mes kodeve, nderit dhe krimit

“Historia e mafies” është seri filmash dokumentarë që zhbirojnë kodet, veprimtaritë, gjyqet dhe aspekte të reja mbi gratë e përfshira në këto...

Vdes shkrimtari Fatos Arapi

Është ndarë nga jeta në moshën 88 vjeçare shkrimtari i njohur shqiptar, Fatos Aarapi. Fatos Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë. Po atje ai kreu...

Tri figura shqiptare në jetën e princit-mbretit të Jordanisë, Abdulla I

Qysh tani filluan përgatitjet në Jordani për ta shënuar 100-vjetorin e themelimit të Principatës (11 prill 1921), e cila u shndërrua në...

Shtatë vjet nga vdekja e poetit Ali Podrimja

Poeti Ali Podrimja, më 21 korrik të vitit 2012, u gjet pa shenja jete në qytetin Lodve të Francës.

Kurti: Fatos Arapi ishte një ndër poetët kulmorë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti duke ngushëlluar familjen Arapi dhe lexuesit e poetit, ka thënë se me hidhërim ka dëgjuar lajmin e vdekjes...

Institucionet kulturore në Gjermani në betejë kundër censurës nga Izraeli

Artistët izraelitë i kanë bërë thirrje autoriteteve gjermane që të refuzojnë kërkesën e Jerusalemit që të ndërpresë fondet për institucionet kritike ndaj Izraelit, përfshirë...

Koronavirusi po e ndryshon edhe industrinë e librit

Nga: Alexandra Alter Botuesit, libraritë dhe autorët po përpiqen të përballen dhe të kufizojnë pasojat financiare nga kriza e...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news