Jeta e Van Goghut në 65 000 piktura të animuara

“Loving Vincent”, filmi i parë me metrazh të gjatë i animuar, kryesisht me piktura në vaj, tregon në 65 000 korniza, vizualisht të mahnitshme,...

Shqipëria destinacion turistik, publikohet në Holandë guida e parë turistike

turistike Jo shumë kohë më parë, Shqipëria ishte një pjesë e panjohur e Evropës, e mbyllur nga bota...

Kinematografja e fuqisë së imazheve

Sevdije Kastrati rastësisht ishte njohur me kamerën gjatë verës së vitit 2001, kur po realizohej një video-ditar. E ulur në tokë dhe...

Vdes këngëtarja Shahindere Bërlajolli-Stafaj

Vdiq sot këngëtarja Shahindere Bërlajolli Stafai Shahindere Bërlajolli është këngëtare e njohur. Rrjedh prej një familje vendase të qytetit...

Filmat më të mirë të vitit 2020!

Kritikët e filmit në BBC, Nicholas Barber dhe Caryn James, kanë përzgjedhur 10 filmat më të mirë, deri tash, të vitit 2020....

Filmat kosovarë do të shfaqen në Bujanoc

Në qytetin e Bujanocit do të mbahet java e filmit të Kosovës, e cila u organizua nga Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me...

Pamjet mahnitëse të kësaj xhamie që nga larg ngjan me anije

Kjo xhami e cila gjendet në Katar, nga jashtë ka pamje të një anije ajrore që sapo ka zbritur në tokë. Minaret...

“Logos-A”, të botosh libra në ‘mëhallën’ e hajdutëve dhe rrugaçëve politik!

Aldrin Basha Thuajse tri dekada me radhë Shtëpia Botuese ‘Logos -A” është ‘ministria alternative’ e Kulturës për shqiptarët e...

Kosnetti shpreson që filmbërësit kosovarë të arrijnë në Hollywood

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, tha në prag të ndarjes së çmimeve prestigjioze të kinematografisë, Oscars, që...

“Ad Astra”, aventurë epike me Brad Pittin si astronaut

Në skenën e parë të filmit “Ad Astra”, Roy McBride (Brad Pitt), një astronaut veteran amerikan, është duke e bërë gjënë e...

Follow us

0FansaPëlqeje
1,459NdjekësitNdjek
14,700AbonentëAbonohu

Latest news