Zbulohet dhoma dy mijë vjeçare e skllevërve në Pompei

Historianët tregojnë shumë për jetën e qytetarëve të Perandorisë Romake, por shumë pak për skllevërit e tyre fatkeq. Tani arkeologët në Pompei, Itali, kanë zbuluar...

Vdes në moshën 70 vjeçare regjisori Vladimir Kasaj

Regjisori Vladimir Kasaj është ndarë nga jeta në moshën 70-vjeçare, si pasojë e një ishemie cerebrale. Kasaj është autor i shumë filmave shqiptarë si “Flaka...

Orët më të bukura të Evropës (FOTO)

Prapa në kohë! Të dielën herët në mëngjes, orët në Evropë u kthyen një orë pas dhe u vendosën në kohën e dimrit. Meqë...

Meta nderon Eranda Libohovën me titullin “Mjeshtër i Madh”

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka vlerësuar këngëtaren e njohur shqiptare, Eranda Libohovën, me titullin “Mjeshtër i Madh”, për kontributin e saj 35-vjeçar në...

Çka janë revolet lodër në filma dhe pse janë të rrezikshme ato?

Policia amerikane ka thënë aktori Alec Baldwin e ka shkrpeur një revole lodër që ka vrarë kinematografen, Halyna Hutchinsm dhe e ka lënduar regjisorin...

Kryeveprat e Pikasos kapin vlerën rreth 110 milionë dollarë në një ankand në Las...

Njëmbëdhjetë vepra arti të Pablo Picasso-s, që janë ekspozuar në një hotel në Las Vegas për më shumë se dy dekada, janë shitur në...

Netflix u detyrua të heqë skena nga “Squid Game” për një arsye shumë befasuese

Netflix është detyruar të modifikojë skena nga “Squid Game” pasi tregoi aksidentalisht numrin e telefonit të një personi të vërtetë në ekran, duke çuar...

Puna e krijuesit të “Squid Game” ishte refuzuar për 10 vjet

“Squid Game” ka arritur popullaritet që nga publikimi në Netflix muajin e kaluar. Por regjisori dhe krijuesi Hwand Donk-hyuk, ka zbuluar se puna e tij...

Mbyllet “Mural Fest 2021”, disa nga veprat që zbukuruan fasadat e pallateve në Tiranë

Pas 45 ditësh punë intenstive dhe dy vjet përgatitje mbyllet me sukses “Mural Fest 2021” organizuar nga Dekor Tirana dhe kuruar nga Helidon Doni...

Filmi i fundit i James Bond, “No Time to Die”, vlerësohet me pesë yje

Filmi i pestë dhe i fundit i Daniel Craig për James Bond, “No Time To Die”, ka marrë vlerësime pozitive nga kritikët. Filmi u shfaq...